No products in the cart.
-9%On Sale
NOW Foods D-Mannose, Pure Powder (85g)
NOW Foods Vegan D-Mannose Pure Powder contains pure D-Mannose, which helps maintain a healthy environment in the kidneys and cleanse the urinary system. The package contains: 85g (powder). Gluten-free, GMO-free.
P20816
Stock: 50
Description
NOW Foods D-Mannose
- Bladder Cleanse
- D-mannose is a naturally occurring simple sugar that your body uses to clean the urinary tract and maintain a healthy lining bladder.
- It is metabolized only in small amounts, with excess amounts quickly excreted in the urine, so it does not interfere with healthy blood sugar regulation.
- Clinical studies have shown that with regular use of D- mannose supports normal urinary tract function by cleaning and maintaining a healthy bladder lining.
Additional information
| Weight | 85 g |
|---|---|
| Supplement type | powder |
| Certification | gluten free, non gmo, vegan, vegetarian |
| Weight | 85g |
| Brand | NOW Foods |
| EAN | 733739028105 |
| Country of origin | United States |
| Expiry date | 2028-03-31 |
| Content | 85g |
| Stock status | instock (3-5 days delivery by UPS) |
