NOW Foods D-Ribose, Powder – 227g
35,90 € VAT incl.
NOW Foods D-Ribose (Powder) supports muscle regeneration and enduration. Content: 227g. Certification: vegan, vegetarian, gluten free, NON GMO.
P4071
Description
NOW Foods D-Ribose, Powder – 227g
5000 MG
Muscle Fuel
ATP Production
Ribose is a simple sugar that occurs naturally in all living cells. Ribose is the structural backbone of ATP, the primary form of energy used for all cellular processes. Demand for ATP availability is especially critical in the heart and skeletal muscle and ribose supplementation can help to maintain optimal energy levels in these tissues.
Additional information
| Weight | 227 g |
|---|---|
| Certification | gluten free, non gmo, vegan, vegetarian |
| Content | 227g |
| Flavor | |
| Ingredients | D-ribose powder (Bioenergy ribose) |
| Supplement type | powder |
| Brand | NOW Foods |
| EAN | 733739021472 |
| Country of origin | China |
| Expiry date | 2025-09-30 |
| Weight | 227g |
| Stock status | outofstock |

