No products in the cart.
NOW Foods Potassium Citrate, Pure Powder (340g)
Sold: 2
16,60 € VAT incl.
Vegan nutritional supplement NOW Foods Potassium Citrate, Pure Powder, does not contain gluten, package contains: 340g
P29269
Stock: 50
Description
NOW Foods Potassium Citrate
- Supports electrolyte balance and normal pH
- For proper muscle function
- Potassium is an essential mineral that is widely distributed in food sources, with particularly high levels present in fruits and vegetables.
- Potassium is critical for maintaining normal fluid levels throughout the body and in cells, as well as maintaining acid-base balance.
- It is also necessary for proper muscle contraction, maintenance of healthy heart function and transmission of nerve impulses.
- Potassium citrate is a well-absorbed and highly bioavailable form of potassium.
Additional information
| Weight | 340 g |
|---|---|
| Supplement type | powder |
| Certification | gluten free, vegan, vegetarian |
| Weight | 340g |
| Flavor | Pure Powder |
| Brand | NOW Foods |
| EAN | 733739014467 |
| Country of origin | United States |
| Content | 340g |
| Stock status | instock (3-5 days delivery by UPS) |
