NOW Foods Glycin, rent pulver (454 g)
Solgt: 2
28,00 € Moms inkl.
Vegan nutritional supplement NOW Foods Glycine Pure Powder for the support of the nervous system and for quality sleep. The package contains: 454g (pure powder). Gluten-free, GMO-free.
P3944
Beskrivelse
NOW Foods Glycine
- Pharmaceutical grade
- Promotes restful sleep
- Nervous system support
- Glycine is the smallest and simplest amino acid, making it versatile for use in a wide variety of functions.
- Glycine is required for the production of glutathione, DNA, creatine, bile, hemoglobin and most proteins.
- Also helps promote glycogen storage , making glucose readily available for energy production.
- Glycine also acts as a calming neurotransmitter in the brain, where it facilitates nerve impulses and is important for maintaining sound sleep.
Yderligere information
| Vægt | 454 g |
|---|---|
| Type supplement | pulver |
| Certificering | gluten free, non gmo, vegan, vegetarian |
| Vægt | 454g |
| Brand | NOW Foods |
| EAN | 733739002259 |
| Oprindelsesland | Kina |
| Indhold | 454g |
| Stock status | outofstock |

