NOW Foods Magnesium Bisglycinat Pulver (227 g)
20,90 € Moms inkl.
Vegan nutritional supplement NOW Foods Magnesium Bisglycinate Powder, package contains: 227g. Gluten-free, GMO-free.
P27506
Stock: 50
Beskrivelse
NOW Foods Magnesium Bisglycinate Powder
- Supports energy production
- Crucial for enzyme function
- Magnesium bisglycinate uses magnesium bound to the amino acid glycine, which facilitates intestinal absorption. Magnesium is a mineral that activates approximately 300 enzymes, including those that regulate functions important for energy production and metabolism, muscle contraction, transmission of nerve impulses and bone mineralization.
- In addition, magnesium is required for the synthesis of fatty acids, protein synthesis and glucose metabolism.
- Magnesium status is also important for regulating calcium balance through its effects on the parathyroid gland.
Yderligere information
| Vægt | 227 g |
|---|---|
| Type supplement | pulver |
| Certificering | gluten free, non gmo, vegan, vegetarian |
| Vægt | 227g |
| Brand | NOW Foods |
| EAN | 733739012999 |
| Oprindelsesland | De Forenede Stater |
| Expiry date | 2027-05-31 |
| Indhold | 227g |
| Stock status | instock (3-5 days delivery by UPS) |

