I alt
3,45 €
0,00 €
Nutritional supplement with pure creatine 5mg per serving Reflex Nutrition Creapure Creatine Powder, package contains: 500g.
What is Creapure Creatine?
Creapure Creatine enhances physical performance over successive bursts of short-term high intensity exercise.
It has become one of the most widely used supplements among both recreational sports people as well as athletes and professional sports people alike.
Reflex Nutrition only use Creapure Creatine which is the premium brand of creatine on a worldwide basis and meets the highest individual standards of quality, safety and effectiveness. High quality, safe creatine products bear the Creapure logo.
What are the benefits?
Aids the body’s natural stores of creatine
Instrumental in the provision of energy
The body naturally makes creatine in the liver, kidneys and pancreas, but can only create half of the daily creatine that we require. The body contains on average between 80 to 130g of creatine digesting or excreting one to two percent of it per day. The body can synthesise it naturally but shortfalls need to be absorbed through dietary sources.
| Vægt | 500 g |
|---|---|
| Type supplement | pulver |
| Vægt | 500g |
| Brand | Refleks ernæring |
| EAN | 5033579000046 |
| Oprindelsesland | Tyskland |
| Indhold | 500g |
| Stock status | outofstock |
Bestillinger
Information
Noter
Har du brug for hjælp?
Vi bruger cookies til at give dig den bedste oplevelse af vores hjemmeside, til at vise annoncer og analysere vores trafik (hvilket hjælper os med at forbedre os). Vi værdsætter også dit privatliv. Vælg din præference (du kan ændre den når som helst).
