Applied Nutrition Cream of Rice, Apple Crumble – 1000g
Perfect morning fitness meal Applied Nutrition Cream of Rice, flavor: Apple Crumble. Content: 1000g. Certification: Vegan, Halal.
Description
Applied Nutrition Cream of Rice, Apple Crumble – 1000g
PERFECT CARBOHYDRATE SNACK!
Per 30g Serving
24g Carbs | 106 Calories
1kg | 33 Servings
HIGH CARBOHYDRATE FOOD SUPPLEMENT WITH SWEETENER
Cream of Rice is a great source of carbohydrates which is easy on the stomach and tasty too. Suitable for vegans, this is an excellent source of energy to keep you feeling full and fuelled ready for the day ahead.
Additional information
| Weight | 1000 g |
|---|---|
| Certification | halal, vegan |
| Content | 1000g |
| Flavor | Apple Crumble |
| Ingredients | Energy, Fat, Carbohydrates, Protein, Sodium, White rice flour, Flavouring, Salt, Sucralose, Ground Cinnamon |
| Supplement type | powder |
| Instructions | Mix 1 scoop with 300ml water, leave 1-2 minutes and enjoy. |
| Brand | Applied Nutrition |
| EAN | 5056555205723 |
| Country of origin | United Kingdom |
| Expiry date | 2026-10-31 |
| Weight | 1000g |
| Stock status | instock (3-5 days delivery by UPS) |