NOW Foods Inuline en poudre, biologique (227g)
15,10 € TVA incluse.
The vegan nutritional supplement NOW Foods Inulin Powder Organic contains inulin, fructooligosaccharides and prebiotic fiber, which help maintain a healthy intestinal environment and strengthen immunity. The package contains: 227g. GMO free.
P27358
Stock: 50
Description
NOW Foods Inulin Powder
- Pure powder
- nourishes friendly bacteria
- Very low glycemic index.
- Inulin, fructooligosaccharide (FOS), is a soluble prebiotic fiber that is resistant to digestion and reaches the large intestine essentially intact.
- Intestinal probiotic bacteria consume inulin and subsequently produce short-chain fatty acids that nourish the cells lining large intestine.
- Inulin thus helps maintain the health and function of the intestines.
- Inulin has a pleasant taste that adds a mild sweetness to foods and drinks, but it has a very low glycemic index and will not have a negative effect to the level of glucose in the blood
Informations complémentaires
| Poids | 227 g |
|---|---|
| Type de supplément | poudre |
| Certification | Ecocert, non gmo, vegan, vegetarian |
| Poids | 227g |
| Marque | NOW Foods |
| EAN | 733739029447 |
| Pays d'origine | États-Unis |
| Contenu | 227g |
| Stock status | instock (3-5 days delivery by UPS) |

