Iš viso
34,43 €
0,00 €
Vegan nutritional supplement Doctor’s Best D-Ribose, Powder is suitable for regeneration after training and at the same time supports the production of energy in the heart and muscles. The package contains: 250g (powder).
Mokslu pagrįsta mityba
850 mg
Maisto papildas
Helps Enhance ATP Energy Production
Vegan
Be GMO / be glitimo / be sojos
Doctor’s Best D-Ribose is a unique 5-carbon carbohydrate that is a fundamental building block of ATP (adenosine triphosphate), the source for all cellular energy. Ribose is the starting point and rate limiting compound in the synthesis of these fundamental cellular compounds. The availability of ribose determines the rate at which they can be made by our cells and tissues. Studies have shown that ribose supplementation can enhance cardiac energy levels and support cardiovascular metabolism. Further studies suggest that ribose plays a role in supporting muscle energy recovery after exercise. Exercise increases free radical production in muscle tissue. Ribose may strengthen and support the body’s crucial antioxidant defenses.
Helps support energy production in heart and muscle
Helps promote muscle recovery following exercise
Helps decrease free radical production during exercise
| Svoris | 250 g |
|---|---|
| Priedo tipas | milteliai |
| Sertifikavimas | vegan, vegetarian |
| Svoris | 250g |
| Prekės ženklas | "Doctor's Best |
| EAN | 753950001732 |
| Kilmės šalis | Jungtinės Amerikos Valstijos |
| Expiry date | 2026-02-28 |
| Turinys | 250g |
| Stock status | instock (3-5 days delivery by UPS) |
Užsakymai
Informacija
Apsipirkimas
Pastabos
Reikia pagalbos?
Slapukus naudojame, kad galėtumėte kuo geriau naudotis mūsų svetaine, rodyti skelbimus ir analizuoti lankytojų srautą (tai padeda mums tobulėti). Taip pat vertiname jūsų privatumą. Pasirinkite savo pageidavimus (juos bet kada galite pakeisti).
