Total
281,20 €
0,00 €
Vegan nutritional supplement KIKI Health Slippery Elm Powder Organic in pure and concentrated form. The package contains: 45g. Gluten-free, GMO-free.
Helps support the digestive system. Slippery Elm is derived from a native tree in North America. KIKI has selected the finest farm that is tended by the native tribes, ensuring that the trees are harvested at their optimum period using ancient traditions. Only the inner bark of the slippery elm tree is used to create this fine cream coloured powder. Once harvested the bark is dried at low temperatures to retain as much of the nutrients as possible and then milled into a fine powder. Slippery elm has been used in herbal remedies in North America for centuries to soothe a number of symptoms both orally and externally in healing salves. Naturally free from gluten and wheat. Non-irradicated.
| Peso | 45 g |
|---|---|
| Tipo de suplemento | polvo |
| Certificación | gluten free, non gmo, vegan, vegetarian |
| Peso | 45g |
| Marca | KIKI Salud |
| EAN | 5060018512778 |
| País de origen | Estados Unidos |
| Expiry date | 2026-12-31 |
| Contenido | 45g |
| Stock status | instock (3-5 days delivery by UPS) |
Información
¿Necesita ayuda?
Utilizamos cookies para mejorar su experiencia en nuestro sitio web, para publicar anuncios y analizar nuestro tráfico (lo que nos ayuda a mejorar). También valoramos su privacidad. Por favor, elija sus preferencias (puede cambiarlas en cualquier momento).
