NOW Foods Prebiotische Faser mit Fibersol-2 (340g)
Vegan nutritional supplement NOW Foods Prebiotic Fiber with Fibersol-2 is an excellent source of fiber. The package contains: 340g. GMO free.
Beschreibung
NOW Foods Prebiotische Faser mit Fibersol-2 (340g)
Reines Puder
Excellent Source of Fiber
Maintains Regularity
Fibersol-2 is a tasteless, soluble fiber derived from non-GMO corn that can help manage hunger and promote a feeling of fullness up to two hours after a typical meal in healthy adults while also helping maintain healthy, normal glucose levels. Fibersol-2 also acts as a prebiotic fiber that can help to nourish intestinal flora and maintain a healthy intestinal tract environment. NOW Prebiotic Fiber with Fibersol-2 dissolves rapidly in water or your favorite beverage and is a convenient and effective way to help maintain regularity.
Zusätzliche Informationen
| Gewicht | 340 g |
|---|---|
| Art der Ergänzung | Pulver |
| Zertifizierung | non gmo, vegan, vegetarian |
| Gewicht | 340g |
| Marke | JETZT Lebensmittel |
| EAN | 733739059079 |
| Herkunftsland | Vereinigte Staaten |
| Expiry date | 2025-12-31 |
| Inhalt | 340g |
| Stock status | instock (3-5 days delivery by UPS) |

