NOW Foods Fibra prebiotica con Fibersol-2 (340 g)
Vegan nutritional supplement NOW Foods Prebiotic Fiber with Fibersol-2 is an excellent source of fiber. The package contains: 340g. GMO free.
Descrizione
NOW Foods Fibra prebiotica con Fibersol-2 (340 g)
Polvere pura
Excellent Source of Fiber
Maintains Regularity
Fibersol-2 is a tasteless, soluble fiber derived from non-GMO corn that can help manage hunger and promote a feeling of fullness up to two hours after a typical meal in healthy adults while also helping maintain healthy, normal glucose levels. Fibersol-2 also acts as a prebiotic fiber that can help to nourish intestinal flora and maintain a healthy intestinal tract environment. NOW Prebiotic Fiber with Fibersol-2 dissolves rapidly in water or your favorite beverage and is a convenient and effective way to help maintain regularity.
Informazioni aggiuntive
| Peso | 340 g |
|---|---|
| Tipo di supplemento | polvere |
| Certificazione | non gmo, vegan, vegetarian |
| Peso | 340g |
| Marchio | Cibi NOW |
| EAN | 733739059079 |
| Paese di origine | Stati Uniti |
| Expiry date | 2025-12-31 |
| Contenuto | 340g |
| Stock status | instock (3-5 days delivery by UPS) |

