-16%On Sale
Rule One Plant Protein, Chocolate – 670g
Rule One Plant Protein provides 20g of vegan and paleo friendly protein, complete with all 9 essential amino acids (EAAs). Flavor: Chocolate. Content: 620g. Certification: vegan, gluten free.
P47054
Stock: 10
Description
Rule One Plant Protein, Chocolate – 670g
Formulated for people who want extra protein but seek to limit or entirely avoid animal products, R1 Plant Protein provides 20g of vegan- and paleo-friendly protein complete with all 9 essential amino acids (EAAs).
Additional information
| Weight | 670 g |
|---|---|
| Certification | gluten free, vegan, vegetarian |
| Content | 670g |
| Flavor | Chocolate |
| Ingredients | Protein blend, Cocoa, Natural flavors, Gum blend, Stevia leaf extract, Sea salt, Inulin. |
| Supplement type | powder |
| Instructions | Mix 1 scoop with glass of water or plant milk. Use before or after workout, or as an snack. |
| Brand | Rule One |
| EAN | 196671007834 |
| Country of origin | United States |
| Weight | 670g |
| Stock status | instock (3-5 days delivery by UPS) |
Brand
Brand
Rule One
The Rule One brand has been on the market for over 40 years and owns its own manufacturing facilities. From the first day, he tries to offer people the best, which is what he really stands for. Their slogan is "The better you eat, the better the results you achieve".