Обучен от JP Sustain, Berry Burst - 1800g
Trained by JP Sustain is full of carbohydrates, minerals, electrolytes and essential aminos. Flavor: Berry Burst. Content: 1800g. Certification: vegan.
Описание
Обучен от JP Sustain, Berry Burst - 1800g
Sustain is our intra workout / intra event carbohydrate powder designed for the elite athlete.
We use patented raws for our hydration aiding aminos, in the CocoMineral and added glycerol and pink salt for further hydration benefits
For our carbohydrate source, we have utilised a tri carb blend, consisting of patented Vitargo (barley starch), patented cyclic dextrin and Fructose Powder.
The goal here is to increase efficiency of carbohydrates uptake, which is achieved to a greater extent when combining sources in the manner we have with Sustain.
We highly advise Sustain to be sipped across a training session and taken separately to your MPS Max or essential aminos. We also advise consuming Sustain in at least 750ml of water per serving, 1 litre per 2 servings.
Допълнителна информация
| Тегло | 1800 гр |
|---|---|
| Сертифициране | vegan, vegetarian |
| Съдържание | 1800g |
| Аромат | Berry Burst |
| Съставки | Sodium, Tri-carb blend (Fructose, Cyclic Dextrin, Barley flour), Cocomineral, Glycerol monostearate, Himalayan salt, flavouring, citric acid, red beetroot powder (color), sucralose. |
| Вид на добавката | прах |
| Инструкции | Mix 1 scoop (30g) with water in shakerbottle and drink immediately. |
| Марка | Обучен от JP |
| EAN | 749565517676 |
| Страна на произход | Обединеното кралство |
| Тегло | 1800g |
| Stock status | instock (3-5 days delivery by UPS) |