Applied Nutrition Kritisches Pflanzenprotein, Vanille - 1800g
Vegan protein powder Applied Nutrition Critical Plant Protein, with flavor: Vanilla. Content: 1800g. Certification: Vegan, Vegetarian, Halal.
Beschreibung
Applied Nutrition Kritisches Pflanzenprotein, Vanille - 1800g
Plant Protein Powder
Soy Protein • Pea Protein • Brown Rice Protein
Critical Plant Protein is the perfect plant protein blend combining soya protein isolate, pea protein isolate and brown rice protein to deliver a premium quality plant protein powder with a full range of essential amino acids and over 24g of protein per serving.
Critical Plant Protein is a good choice for anyone looking to increase their protein intake. Stacked with a high branched chain amino acids profile (BCAAs) leucine, isoleucine and valine, Critical Plant Protein can also help contribute to the growth and maintenance of muscle mass.
Zusätzliche Informationen
| Gewicht | 1800 g |
|---|---|
| Zertifizierung | gluten free, halal, vegan |
| Inhalt | 1800g |
| Geschmack | Vanille |
| Art der Ergänzung | Pulver |
| Anweisungen | Mix 1 scoop (5g) with glass of water or add to smoothie or food. Recommended 1 serving a day. |
| Informationen über Allergien | Hergestellt in einer Einrichtung, die Soja, Milch, Eier und Gluten verarbeitet. |
| Marke | Angewandte Ernährung |
| EAN | 5056555205716 |
| Herkunftsland | Vereinigtes Königreich |
| Expiry date | 2026-11-30 |
| Gewicht | 1800g |
| Stock status | instock (3-5 days delivery by UPS) |