PEScience Select Protein Vegan Series, Vanille (756g)
47,20 € TVA incluse.
Vegan sports nutritional supplement containing vegetable protein PEScience Select Protein Vegan Series. Premium protein with amino acids, soy-free, gluten-free, lactose-free, GMO-free. 20g protein from peas and brown rice. Flavor: Vanilla, package contains: 756g.
P28734
Description
PEScience Select Protein Vegan Series
- Select Vegan uses a blend of two of the highest quality vegetable protein sources: peas and brown rice.
- Clinically tested protein sources.
- No soy.
- Select Vegan Protein’s simple formula contains no additives – just a little bit of perfectly formulated ingredients to ensure top-notch taste.
- You need two things to make vegan protein taste great : Top ingredients and special flavoring that PEScience has.
- Each Select Vegan is sweetened only with stevia.
Informations complémentaires
| Poids | 756 g |
|---|---|
| Type de supplément | poudre |
| Certification | sans gluten, sans ogm, végétalien |
| Poids | 756g |
| Saveur | Vanille |
| Marque | PEScience |
| EAN | 040232199875 |
| Pays d'origine | États-Unis |
| Contenu | 756g |
| Stock status | outofstock |
Marque
Marque
PEScience
La marque PEScience a été créée il y a 10 ans par des athlètes qui souhaitaient obtenir davantage de leurs suppléments nutritionnels. Les fondateurs ont conservé leur enthousiasme pour cette marque jusqu'à aujourd'hui. Leur passion se traduit par une texture et un goût vraiment originaux. L'entreprise ne travaille qu'avec des fournisseurs de matières premières certifiés afin de garantir la pureté de ses produits.